Novinky 2014

18. 12. 2014 Výsledky PreTest SSV – PHS

Dnes mě ve schránce čekala obálka z německého Hannoveru, která ukrývala netrpělivě očekávané výsledky PreTestu genetické dispozice pro histiocytární sarkom a genomové plemenné hodnoty našich holek. Žádné velké překvapení se nekonalo a obě holky jsou “normální” zdravé berňule. Což nám udělalo po nepříliš příznivém začátku měsíce velkou radost.

Anette z Milevských lesů

SSV PreTest – histiosarkom: B
Dlouhověkost:105
Předpoklad HD: 82 (nižší náchylnost k HD)
Předpoklad ED: 90 (nižší náchylnost k ED)
DM: exon 1 100/200, exon 2 100/100 (žádné riziko přenosu DM)

A´Victory z Milevských lesů

SSV PreTest – histiosarkom: B (110-nízké riziko onemocnění)
Dlouhověkost: 97
Předpoklad HD: 107 (vyšší náchylnost k HD)
Předpoklad ED: 69 (nižší náchylnost k ED)
DM: exon 1 100/100, exon 2 100/100 (žádné riziko přenosu DM)

11.10.2008 – 3.12.2014 Arny Elisima

Bylo to ze dne na den, kdy jsme u Arníka zpozorovali zvýšenou únavu. Vyrazili jsme na veterinu s velkými obavami z nefunkčních ledvin, rakoviny… .Nic, takového, potvrdily se špatné jaterní hodnoty. Trošku jsme se zaradovali, že z těch možných strašáků je toto jedna z těch lepších variant. Bohužel další testy ukázaly i velký úbytek červených krvinek, který bohužel nešel zastavit. Včerejší poslední testy byly hrozivé, přesto jsme pořád doufali, nic víc bohužel dělat nešlo. Diagnóza autoimunitní hemolytická anémie. Dnes ráno jsi prohrál. Přesto moc děkujeme, že jsi dokázal statečně bojovat celé dlouhé dva týdny a nám dát dostatek možností se pomalu připravit, že nás bude o jednoho méně. Teď už tedy nezbývá než popřát šťastnou a klidnou cestu za duhový most. A věř, že u nás budeš mít navždy svoje místo.

Děkujeme a máme Tě rádi.

12. 10. 2014 Něco ze života…aneb jedna úplně obyčejná neděle u nás

Dnes zase trošku z jiného soudku než výstavního. Takže přináším průřez takovým běžně stráveným dnem naší smečky. Dopolední vycházka byla sice fajn, ale úderem dvanácté se muselo spěchat  domů, jelikož se do akce chystal náš kulinářský tým. A nakonec zasloužený odpolední  odpočinek u Velké pardubické.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. 10. 2014 A opět slavíme…

Podzim se u nás nese v duchu oslav, po našich treperendách je zase o rok starší  další člen naší bandy Arny. Takže Arníčku, k Tvým, dnes již šestým narozeninám Ti z celého srdce přejeme jen to nejlepší. Hlavně zdravíčko a radost ze života ať Tě  do dalších let neopouští.  A věř, že i přesto, že častokrát už  nestíháš konkurovat těm třem dravýma neúnavným jezinkám, jsi pro nás ten první, který jsi nás nás mnohému naučil a pro ty další, kteří někdy přijdou, jsi právě Ty vybojoval místa v našich srdíčkách a životech.

Takže nezbývá než… děkujeme.

 

 

 

 

 

 

 

18. 9. 2014 Naše Áčka slaví

Rok se s rokem sešel a naše Áčkové holky mají za sebou  druhý rok svého života. Pokud mohu mluvit za ně, a myslím, že ano, jelikož holky sedí vedle a souhlasně koukají do počítače, myslím, že naše zlatíčka si žijí celkem spokojený psí život. Pojmem ,,naše” samozřejmě nemyslím pouze Anettku s Viky, které zůstaly ve svém rodném domově, ale také A´Mae, která žije se svou milující a milovanou rodinkou Žďárských v Milovicích. Takže holčičky, do dalšího roku, ve kterém vás všechny tři čeká role maminek, přejeme jen to nejlepší, ať jste stále spokojené, minimálně jako tomu bylo doposud. Hlavně zdravíčko ať slouží, protože to je nad všechny výstavní posudky a medaile. A vám ,,naše” Milovická rodinko moc děkujeme…prostě jen za to, že jste 🙂

13. 9. 2014 Klubová výstava KŠSP Zárybničná Lhota u Tábora

Na podzimní  klubovou výstavu jsme tentokrát vyrazili pouze s naší Anette, pro kterou byla tato výstava derniérou v mezitřídě. I přes stále nepříliš ideální kožíšek, deštivé počasí a mokrou trávu, která nepatří zrovna mezi její oblíbené povrchy pro běhání, byla Anettka moc šikovná a vyběhala si mezi 16 konkurentkami známku Výborná. Tím postoupila  do finálového boje o příčky nejvyšší. Tady už se naplno ukázal Anettky temperament a neustálá chuť alespoň na chvilku popustit uzdu svojí bujnosti. Konečný výsledek tak byl:

Anette z ML – Výborná 8

Krásný výsledek na klubovce, která měla již tradičně hojnou účast (tentokrát 355 zástupců švýcarských salašníků). Moc děkuji za fotky z kruhu Pavlovi Kratochvílovi z CHS Shaggyguard, jelikož náš páneček již klasicky coby fotograf naprosto zklamal 🙂

 

 

 

 

 

 

 

23. 8. 2014 Krajská výstava psů Karlovy Vary

Do víru výstavního klání tentokrát vyrazila naše omladina. Vikina poprvé okouknout dospěláckou třídu a Anettka užít si poslední puberťácké dny do mezitřídy. Obě holky oděné kompletně do letního kožíšku. Přesto byl pan rozhodčí Hořák, ostatně jako vždy s humorem sobě vlastním, velmi shovívavý a odlehčený ohoz holkám odpustil. Ségry se tentokrát rozhodly si nic nedarovat a po vítězství ve svých třídách vyrazily společně do boje o krajského vítěze. Tady už přeci jen udělala své Vikči o něco lepší srst a k velké radosti, především pánečka, dopadly naše holky následovně:

Anette z ML – Výborná 1, Vítěz mezitřídy

A´Victory z ML – Výborná 1, Vítěz třídy otevřené, Krajský vítěz

Za velké množství krásných fotek a především za příjemně strávené dopoledne moc moc děkujeme naší kamarádce Petře Tomšejové z CHS z Bettčiny salaše a její úžasné malé bernské pomocnici Luně 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Národní výstava psů Mladá Boleslav

V horkém červencovém dni jsme se vypravili na národní výstavu. Původně jsme chtěli tuto výstavu ,,odpískat” právě kvůli nepříliš příznivé předpovědi hlásající vysoké teploty, ale jelikož s náma měla do kruhu nastoupit i  A´Mae, navzdory počasí jsme nakonec vyrazili. I přes hojný počet přihlášených berňáků bylo posuzování plynulé a poměrně rychlé. Naše Anettka nastoupila společně s A´Mae do mezitřídy a holky si vyběhaly tyto známky:

Anette z ML – Výborná 3

A´Mae z ML – Velmi dobrá 4

Moc děkujeme Jitce, že s námi společně s Amčou, strávily horké letní dopoledne u výstavního kruhu a moc rádi jsme vás viděli 🙂

14. 6. 2014 Národní výstava psů Klatovy

Po dvouleté přestávce jsme opět vyrazili na Klatovskou výstavu, Anettka poprvé sama bez doprovodu ségry nebo maminky, přesto dokázala v mezitřídě vybojovat známku Výborná 1, bohužel bez zadání titulu. Klasicky za blahobytnou kondici. Přesto jsme rádi, že se Anettka mezi dvěma moc hezkými konkurentkami neztratila a dokonce se tentokrát předvedla bez svého obvyklého poskakování po paničce 🙂

Anette z ML – Výborná 1

Bohužel nám trošku zaspal páneček – hlavní fotograf, takže fotky velice nekvalitní.

A zase ta Amča…

Panička Jitka vyrazila s ,,naší” A´Mae na krajskou výstavu do Benátek nad Jizerou. Holky si jako vždy vedly skvěle a domů si odvezly ohodnocení:

A´Mae z ML – Výborná 1, vítěz třídy, krajský vítěz

Máme z vás holky velkou radost. O to větší, že Amyška se nejvíce z našich třech holek “pomamila”.

Takže ještě jednou posíláme z rodného domova velikánské díky a gratulaci do CHS Lesní dvůr.

 

 

 

 

 

8. 6. 2014

Abychom našim miláčkům vynahradili včerejší výstavní “utrpení” strávili jsme dnešní horké dopoledne u vody a našim kachnám tím udělali velkou radost 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. 6. 2014 Krajská výstava Rokycany

Opět přinášíme další výstavní novinky. Dnes jsme opět po roce zavítali na krajskou výstavu do Rokycan, tentokrát ve složení Anette a Follynka. Holky i přes velké horko byly úžasné a vybojovaly si tyto známky:

Anette z Milevských lesů – Výborná 1, Vítěz třídy

Affinity Folly Shaggyguard – Výborná 4

Obě holky se panu rozhodčímu moc líbily, ale ta kila navíc, to je náš věčný boj… přísloví – jaký pán, takový pes – u nás platí opravdu doslova a do písmene 🙂

 

 

 

 

 

 

 

22. 5. 2014 Affinity Folly Shaggyguard – 4. narozeniny

Naše láska, která obrátila náš domov vzhůru nohama a právě díky ní se stali berňáci celým naším životem. Naše věčně rozesmáté sluníčko, šéfová celé smečky a milovnice všeho dobrého, dnes slaví společně s dalšími sourozenci z vrhu A Shaggyguard své 4. narozeniny. Holčičko naše, do dalších společných let (a že jich mám od Tebe slíbeno ještě požehnaně  ) vše nejlepší, ať Tě neopouští elán a radost ze života, hlavně zdravíčko ať slouží a vše ostatní už nějak společně zvládneme. I přesto, že nejsi výstavní šampionka, jsi NAŠE i se všemi malými chybičkami a nedokonalostmi, bez kterých bys to nebyla TY. Moc děkujeme Janě a Pavlovi z CHS Shaggyguard za tuto psí osobnost, kterou nám svěřili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. 5. 2014 Krajská výstava Mladá Boleslav

O skoro 200 km dále napravovala reputaci naší CHS A´Mae. Tohoto úkoly se se svojí paničkou zhostily opravdu skvěle a výsledek:

A´Mae z Milevských lesů – Výborná 1, Vítěz třídy, Krajský vítěz

Děkujeme a pánečkům moc moc gratulujeme.

 

 

 

 

 

 

 

8. 5. 2014 Krajská výstava Staňkov

Sváteční dopoledne jsme strávili na krajské výstavě psů ve Staňkově. Bohužel pro nás nepříliš úspěšně. Nepřálo  nám ani počasí, takže jsme nakonec byli i rádi, že jedeme  domů poměrně brzo. Naše holky si odvezly sice hezké posudky bez jediné vytknuté chybičky, přesto zadané ohodnocení bylo následující:

Anette z Milevských lesů – Výborná 2 (mezitřída)

A´Victory z Milevských lesů – Velmi dobrá 3 (mezitřída)

Affinity Folly Shaggyguard – Velmi dobrá 2 (třída otevřená)

29. 3. 2014 Bonitace Mladá Boleslav

Konečně nastal tolik očekávaný den D, kdy mělo naše Áčkové trio společně vykročit do světa dospělých. Holky zvládly celý bonitační maraton, který zahrnuje důkladné měření, odběr DNA, předvedení před bonitační komisí a závěrečné focení, na jedničku a všechny tři byly posouzené jako chovné, navíc s krásnými bonitačními kódy.

A´Mae z Milevských lesů – Chovná – 535 AL 65 B0neg.

Anette z Milevských lesů – Chovná – 535 A 55 A0neg.

A´Victory z Milevských lesů – Chovná – 535 ANOSTZ 45 B0neg.

Akorát společné rodinné focení naši miláčkové považovaly, jako vždy, za nutné zlo a stále se rozutíkávaly, kam se dalo.

Rádi bychom poděkovali rodince Žďárských, majitelům A´Mae, kteří o “naší” princeznu s láskou pečují a společně “to dotáhli” až k úspěšnému uchovnění. Ještě jednou velikánská gratulace z rodného domova 🙂

 

 

 

 

24. 4. 2014 Přípravy na bonitaci

Naše Áčkové trio čeká v sobotu zkouška psí dospělosti – bonitace, proto jsme dnešek zasvětili přípravám. Vykoupání a důkladné vyčesání udělalo své a holky jsou jako nové… posuďte sami 🙂

A´Victory z Milevských lesů – 18 měsíců

 

 

 

 

 

Anette z Milevských lesů – 18 měsíců

 

 

 

 

 

10. 2. 2014 RTG dysplazie

Staré lidové rčení praví: “do třetice všeho dobrého”, takže i u nás třikrát hurá. Včera jsme naší poslední princeznu z vrhu A doprovodili na vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Amča nám udělala velkou radost nejen výsledky , ale také tím, jaká z ní vyrostla krásná a pohodová mladá dáma. Moc děkujeme majitelům, že vážili tak dlouhou cestu. Rádi jsme vás všechny tři viděli, ještě jednou moc gratulujeme k výsledkům a děkujeme za úžasnou péči a lásku, kterou “našemu miminku” dáváte 🙂

A´Mae z ML – HD 1/0, ED 0/0, OCD neg.

24. 1. 2014 Vyšetření degenerativní myelopatie

Před několika dny jsme s holkama absolvovali odběry krve, potřebné k vyšetření degenerativní myelopatie, a dnes přišly výsledky, které nám udělaly velkou radost, stejně jako maminka Folly, jsou obě holky na toto onemocnění genově nezatížené a tudíž na své budoucí potomky budou přenášet pouze zdravé geny.

Anette z ML – genotyp N/N clear
A´Victory z ML – genotyp N/N clear